Boli sme vo Švajčiarsku

13 žiakov nášho gymnázia vycestovalo dňa 8.4.2018 do Švajčiarska s cieľom navštíviť Paul Scherrer Institute (PSI), ktorý je najväčším výskumným ústavom pre prírodné a inžinierske vedy vo Švajčiarsku. Počas exkurzie nás sprevádzali manželia Juraj Krempaský a Renáta Krempaská, ktorí študovali na Slovensku. Po príchode do PSI centra nás čakala odborná prednáška v anglickom jazyku o vlastnostiach elektrónov, vzniku svetla, röntgenových lúčov, 3D zobrazovaní pomocou týchto lúčov, protónovej liečbe nádorových chorôb a pod. Zaujímavá bola najmä prehliadka priestorov centra. Obrovské haly vybavené modernou technikou a k tomu fundovaný výklad manželov Krempaských zaujali všetkých prítomných. Okrem svojich výskumných činností inštitút prevádzkuje švajčiarske zariadenie na liečbu špecifických malígnych nádorov pomocou protónov. Tento mimoriadne citlivý postup umožňuje, aby sa zničil nádor, pričom okolité tkanivo zostane z veľkej časti nepoškodené.

Postrehy žiakov:

ŠVAJČIARSKO

Vďaka pani riaditeľke z gymnázia v Šuranoch sme aj my mali príležitosť vidieť kus sveta. Cieľom našej cesty do Švajčiarska bola návšteva Paul Scherrer Institut a popri tom sme navštívili aj iné veľmi zaujímavé miesta. Prvou zastávkou bolo nemecké mesto Bad Aibling. Tu nám priatelia pani riaditeľky zo Šurian pripravili raňajky a my sme potom pokračovali do samotného Švajčiarska, konkrétne na vodopády Rheinfall po slovensky Rýnske vodopády. Tieto vodopády, ako sa dá z názvu vyčítať, ležia na rieke Rýn a sú najväčšími v Európe. Podvečer sme sa presunuli do mesta Winterthur kde sme prespali. Na druhý deň nás čakal samotný Paul Scherrer Institut. Je to najväčšie výskumné centrum čo sa týka Švajčiarska. Vedci sa tu zaoberajú prírodnými a technickými vedami. Mali sme možnosť sa pozrieť, ako to vyzerá pri takom cyklotrone či synchrotrone, a dozvedeli sme sa, čo všetko sa v dnešnej dobe dá robiť pomocou röntgenového žiarenia, ako celé toto žiarenie funguje alebo ako vzniká. Vďaka tomuto výskumu v tomto centre vedia lekári vyliečiť istý typ rakoviny očí. Dostali sme veľa informácií, z ktorých budeme môcť čerpať aj na hodinách fyziky, chémie či biológie. Ďalšou zastávkou bolo mesto Zürich. Väčšina z nás to využila na nákup suvenírov a samozrejme slávnej Švajčiarskej čokolády. Obdivovali sme krásu tohto moderne vyzerajúceho mesta a porovnávali to s naším Slovenskom. Večer sme sa znova vrátili do Winterthuru. V posledný deň sa niektorí z nás rozhodli pozrieť si aj majestátne Švajčiarske Alpy. Dvoma lanovkami v blízkosti mesta Luzern sme sa vyviezli až na vrch s názvom Pilatus. Počasie nám prialo a my sme tak mali nádherný výhľad na okolité mestá, hory, rieky... Pokračovali sme plavbou po rieke Reuss. Vypočuli sme si miestne legendy a dozvedeli sa niečo z histórie mesta Luzern. Náš výlet sme zakončili ešte krátkym rozchodom v meste, no a napokon sme sa vydali na cestu naspäť do Nitry. Veľká vďaka patrí našej pani riaditeľke za to, že nám tento výlet umožnila a užila si ho spolu s nami. Budeme naň ešte dlho spomínať.