Projekt Comenius – Knihomoli Európy
Projektové stretnutie v Nórsku 30.3. – 4.4.2014

PROJEKT COMENIUS V KRAJINE FJORDOV, NÓRSKO

V dňoch od 30.3 do 4.4. 2014 sa konalo druhé projektové stretnutie Comenius, ktorého sa zúčastnili všetky partnerské školy zo Slovenska, Nemecka, Španielska, Turecka, Poľska a samozrejme z Nórska. Projektové stretnutie sa konalo v meste Kristiansand, ktoré je významným prístavným mestom na juhu Nórska. Bolo založené v 17. storočí a vytvára hlavné centrum pre celú oblasť južného Nórska. Vďaka svojej južnej polohe má táto oblasť najviac slnečných a teplých dní v celom Nórsku a počasie skutočne prialo aj nám počas celého pobytu.
Každá zúčastnená škola vycestovala do Kristiansandu s tromi deťmi, ktoré hosťovali nórske rodiny.Cieľom stretnutia bolo predstaviť výsledky prieskumu o čitateľskej gramotnosti na zúčastnených školách a dohodnúť sa na ďalšom postupe a aktivitách, ktoré majú zvýšiť záujem detí o čítanie kníh. Okrem pracovných stretnutí bolo na pláne spoznať krásy mesta Kristiansand. V pondelok sme všetci spoločne zavítali do školy Havlimyra, ktorá sa nachádza v novo postavenej časti mesta. Je to nová, moderná škola určená pre deti vo veku od 12-16 rokov. Zaujímavosťou je, že škola má dobre vybavené remeselnícke dielne, umelecké a hudobné ateliéry, podporuje rozvoj kreativity a praktických zručností u detí. Súčasťou vzdelávania sú aj hodiny varenia. My všetci sme mali možnosť ochutnať kulinárske špeciality a tradičnú nórsku kuchyňu v priestoroch školy, ktoré podávali samotní študenti školy.
Projektové stretnutie v Nórsku bolo veľmi inšpirujúce, umožnilo nám vymeniť si vzájomne naše skúsenosti s čítaním kníh, prinieslo veľa nových nápadov ako motivovať deti k pravidelnému čítaniu a zároveň sme spoznali krásy a kultúru tejto známej severskej krajiny.

Mgr. Katarína Balážiová