BIOLÓGIA
V rámci Týždňa vedy 2017 sa žiaci predmetu SEB 4 zúčastnili dňa 9.11.2017 odbornej exkurzie na Katedre botaniky a genetiky Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre. Najskôr si žiaci vypočuli doc. RNDr. Františka Strejčeka, PhD. o skúmaní jadierok bunkách embryí, o klonovaní a mohli pozorovať mikroskopické preparáty oocytov. Ďalej naši žiaci mali možnosť pozorovať mikroskopické preparáty osteocytov diviaka, jeleňa, medveďa a dozvedeli sa o spôsobe prípravy týchto preparátov zo stehennej kosti zvierat. Pootm nasledovala tretia prednáška doc. Ing. Idy Petrovičovej, PhD. v laborátóriu, ktoré má medzinárodne akceptovateľný certifikát kontroly kvality analýz pre toxikologické analýzy v biologickom materiáli v environmentálno-medicínskej oblasti pre oxidačné metabolity DEHP (5-OH-MEHP v moči a 5-carboxy-MEHP v moči) a DBP (MiBP) v moči. Oboznámila ich s problematikou ftalátov s ktorými sa stretávame každý deň a sú pre človeka nebezpečné. Na záver žiaci absolvovali prehliadku skleníka, dozvedeli sa o spôsobe pestovania a starostlivosti daných rastlín, taktiež mali prehliadku po pozemku, kde sa pestujú liečivé rastliny a listnaté a ihličnaté stromy.