Projekt SCHULBRUECKE

SchulBrücke Európa spája žiačky a žiakov ako aj školy z mnohých krajín Európy. Stredobodom pozornosti tohto vzdelávacieho a kooperačného projektu sú medzinárodné stretnutia, výmena a práca vo workshopoch na tému “Národ a Európa“. Projekt začal v roku 2002 pod záštitou:
• Deutsche Nationalstiftung
• Robert Bosch Stiftung
• Europäische Jugendbildungs- und Jugendbegnungsstätte Weimar
Výber workshopov je bohatý – od videa, audia, divadla, hudby, tanca až po slam poetry. Všetky workshopy vedú profesionálni koordinátori z organizácie „Europäische Jugendbildungs- und Jugendbegnungsstätte Weimar“ (Európska organizácia pre vzdelávanie a stretnutia mládeže so sídlom vo Weimare, Nemecko). Výsledky všetkých kreatívnych workshopov sú prezentované rôznymi spôsobmi a formami. Projektová práca trvá celý týždeň a spája sa vždy s nejakým známym mestom v Nemecku. Počas týchto dní študenti nielen pracujú vo workshopoch, ale majú možnosť spoznať aj blízke okolie formou exkurzií a zúčastňovať sa rôznych spoločensko-kreatívnych hier a aktivít. Dôkazom intenzívnych skúseností a zážitkov tohto projektového týždňa sú aj dlhodobé kontakty zúčastnených mladých ľudí. Do projektu sa naša škola zapája od roku 2006:
• 1. stretnutie 2006 v meste Herzogenrath pri Aachene
• 2. stretnutie 2007 v meste Herzogenrath pri Aachene
• 3. stretnutie 2008 vo Weimare
• 4. stretnutie 2009 v Naumburgu

Schulbrücke 2009

Tento rok sa projektové dni konali v nemeckom meste Naumburg pri Leipzigu v dňoch 6.-14.3. Zúčastnili sa ho tieto školy:
• Západné Nemecko: Hugo-Junkers-Gymnasium Mönchengladbach
• Východné Nemecko: Staatliches Gymnasium Berschule Apolda
• Holandsko: Teylingen-College Noordwijkerhout
• Francúzsko: Lycée Felix Faure Beauvais
• Poľsko: III Liceum Ogólnoksztalcacych Zabrze
• Slovensko: Gymnázium Golianova Nitra

Tohtoročná téma znela: „Európska alebo národná identita – nesprávna alternatíva“
Súčasťou programu bolo:
• Prednáška: „Európska alebo národná identita – nesprávna alternatíva“
• Workshopy: vzdelanie / kultúra, ľudské práva, hospodárstvo, vojna/mier
• Exkurzia do Lipska nach
• Prezentácie a diskusie
• Kreatívne a motivačné cvičenia na spoznávanie

Projektu sa zúčastnilo 8 študentov našej školy pod vedením PaedDr. Márie Šulákovej.

Kliknutím na obrázok sa obrázok zväčší