NEMECKÝ JAZYK
Historická Viedeň

Viedeň - hlavné mesto Rakúska dýcha eleganciou a spája sa v ňom cisárska história s kultúrnym bohatstvom a modernou architektúrou. Preto patrí Viedeň k jedným s najnavštevovanejších miest v Európe.
Možnosť navštíviť ju a spoznať nádherné historické pamiatky dostalo aj 44 študentov nášho gymnázia, ktorí sa 29.mája 2018 zúčastnili odbornej exkurzie pod názvom Historická Viedeň. Navštívili zámok Schönbrunn – letné sídlo Habsburgovcov, kde prostredníctvom odborného výkladu získali informácie nielen o zakladateľke rodu Márii Terézii – okrem iného prvej reformátorke školského systému, ale aj o slávnom cisárovi Franczovi Jozefovi I. a II. a nemenej slávnej cisárovnej Elisabeth známej pod menom Sissi.
Po návšteve Schönbrunnu nasledovala prehliadka samotného historického centra s 1. zastávkou na námestí „Stephansplatz“ s monumentálnou gotickou katedrálou „Stephansdom“ – symbolom Viedne. Zaujímavosťou je, že sa v nej ženil aj hudobný skladateľ Wolfgang Amadeus Mozart.
Študenti mali možnosť prezrieť si aj zimné sídlo Habsburgovcov – Hofburg, v ktorom dnes úraduje rakúsky spolkový prezident. Bol postavený v 13. storočí, no v priebehu rokov sa neustále rozrastal. Dnes je z neho okrem prezidentského úradu aj múzeum cisárovnej Sissi, národná knižnica či miesto, kde je uložený rímsky poklad. Komplex paláca Hofburg je skutočne rozsiahly - obsahuje 18 skupín budov, 19 nádvorí a 2600 miestností.
Z historického srdca Viedne pokračovala exkurzia cez známe nákupné a obchodné ulice ako „Kolmarkt“ alebo „Am Graben“ , popri Peterskirche alebo galérii Albertina, ktorá vlastní zbierku cca 50 tisíc kresieb, leptov a akvarelov a viac ako 1,5 milióna rytín od Raffaela, Dürera, Rembrandta, Leonardo da Vinciho, Michelangela, Rubensa, Picassa alebo Klimta.
Ďalšou atrakciou exkurzie bola aj návšteva cisárskych konských stajní, kde sídli aj Španielska jazdecká škola, ktorá ukazuje dokonalosť Lipicanských koní a zároveň vracia návštevníkov do minulosti. V súčasnosti je táto jazdecká škola jediná inštitúcia na celom svete, ktorá zachováva princípy klasickej drezúry a usiluje sa o jej rozvoj.
Poslednou zastávkou exkurzie vo Viedni bola pre veľa turistov a samozrejme aj pre našich študentov, atraktívna nákupná ulica MariaHilfer Strasse, na ktorej si mali možnosť nakúpiť malé suveníry ako drobné pamiatky na tento deň.
Odbornú exkurziu pripravila a zorganizovala pani profesorka Mgr. Alexandra Podobová v spolupráci s Mgr. Anežkou Luleiovou.

ARCHÍV