NEMECKÝ JAZYK
Gymnazistka z Nitry priniesla bronzovú medailu z Medzinárodnej olympiády v nemeckom jazyku

Na XI. ročníku Medzinárodnej olympiády v nemeckom jazyku (Internationale Deutscholympiade - IDO) sa tento rok zúčastnilo až 131 študentov zo 67 krajín sveta. Bronzovú medailu v kategórii B2 si odniesla Hannah Gilan z Gymnázia Golianova 68 v Nitre.
Rovnako ako iné podujatia aj IDO ovplyvnila súčasná pandemická situácia spôsobená ochorením COVID-19. Organizátorov z Medzinárodnej asociácie učiteľov nemeckého jazyka a Goetheho inštitútu to však neodradilo, rozhodli sa usporiadať súťaž novou inovatívnou formou – online. V termíne od 3. augusta do 7. augusta 2020 sa tak IDO prvýkrát konala v digitálnej podobe, a navyše s heslom: „Zostaňte doma, IDO príde k vám.“
Súťažilo sa v troch kategóriách (A2, B1 a B2), pričom v každej kategórii organizátori udelili prvé tri miesta. Slovenskú republiku v kategórii B2 reprezentovali dve dievčatá: Beáta Kovarčíková (Gymnázium H. Selyeho, Komárno) a Hannah Gilan (Gymnázium Golianova 68, Nitra). Obe sa pravidelne zúčastňujú na Olympiáde v nemeckom jazyku na národnej úrovni a Hannah Gilan sa tento rok dokonca podarilo získať bronzovú medailu aj v medzinárodnej konkurencii. Za odmenu sa tak bude môcť spolu s ďalšími medailistami zúčastniť jazykového pobytu v Drážďanoch v roku 2021.
Účasť a úspech na medzinárodnej súťaži sú nielen výsledkom talentu žiakov, ale aj práce pedagógov, ktorí ich odborne viedli a venovali im svoj čas. Hannah Gilan sa venovala pani profesorka Viera Civáňová, Beáte Kovarčíkovej pani profesorka Edit Szénássy. Príprave žiakov na medzinárodné kolo olympiády sa venovala aj predsedníčka Celoštátnej odbornej komisie doktorka Helena Hanuljaková, ktorá viedla online sústredenie pred súťažou a zabezpečovala komunikáciu s organizátorom súťaže.

ARCHÍV