OBČIANSKA NÁUKA
V dňoch 5. - 6. apríla 2018 sa 107 žiakov nášho gymnázia zúčastnili tradičnej odbornej exkurzia do Poľska.
Navštívili jedno z najsmutnejších „múzeí“ sveta - koncentračné tábory Auschwitz I. a Auschwitz II., t.j. Osvienčim a Brezinku. Miesta, kde v minulosti ľudský život nemal takmer žiadnu cenu. Už pri vstupe do tábora ich zamrazil pohľad na smutne známu bránu s nápisom „Arbeit macht frei“. Odborný výklad o hrôzach, ktoré sa počas 2. svetovej vojny diali za ostnatým drôtom týchto táborov, zanechali v žiakoch silné zážitky. Položením venca a zapálením sviečok pri stene smrti a krematóriu si uctili pamiatku nevinných a statočných ľudí. Uvedomili si, že na všetko, čo sa dialo v minulosti na týchto miestach, sa nikdy nemôže zabudnúť. Z minulosti sa treba poučiť a neopakovať jej chyby.
Po prehliadke táborov sa žiaci presunuli do nádherného starobylého mesta Krakov. Navštívili sídlo poľských kráľov - zámok Wawel i kráľovskú katedrálu s hrobkami. Po kráľovskej ceste prešli do historického centra na Rynek Glówny. Obdivovali jednu z najstaršícj univerzít sveta Collegium Maius, Mariacku baziliku i množstvo ďalších architektonických skvostov Krakova.
Na druhý deň zostúpili do podzemia soľnej bane vo Wieličke. Tu ich očarila hlavne nádherná soľná katedrála a soľné jazierko. S množstvom dojmov, zážitkov i vedomostí sa vo večerných hodinách vrátili späť do Nitry.