ŠKOLA ŠTÚDIUM ZDRUŽENIA DOKUMENTY PREDMETY KONTAKT

Praha, Česká republika
Eva Krišková Gálová

V rámci projektu Erasmus+ som sa v auguste 2023 zúčastnila kurzu Game-Based Learning and Gamification v Prahe. Kurz bol zameraný na metódy a nástroje, ktoré pomôžu zatraktívniť a zefektívniť vyučovací proces, zvýšia motiváciu a záujem žiakov o učenie, správne nasmerujú a rozvinú ich digitálne zručnosti a to všetko využitím hier a herných stratégií počas vyučovania. Kurz viedla úžasná lektorka Smriti Vasistha, ktorá bola pre mňa inšpiráciou nielen svojimi rozsiahlymi vedomosťami a nadšením pre učenie, ale najmä pre schopnosť viesť hodiny tak, že sme všetky teoretické poznatky ihneď vyskúšali na konkrétnych aktivitách v rolách študentov. Na kurze som mala možnosť spoznať mnoho zaujímavých učiteľov z rôzneho typu škôl naprieč celou Európou, čo bola pre mňa tiež veľmi pozitívna skúsenosť. Hosťujúca organizácia ITC International Training Centre pripravili a zorganizovali celý pobyt na veľmi profesionálnej úrovni, kurz prebiehal vo výborne vybavených moderných učebniach v areáli pražskej ČVUT. Po vyučovaní nám zorganizovali aj pešiu prehliadku Prahy s turistickým sprievodcom. Počas nej som sa dozvedela o Prahe aj zaujímavosti, o ktorých som dovtedy nepočula, hoci som toto mesto navštívila v minulosti viac krát. Okrem prehliadky sme si spolu s ďalšími kolegami z kurzu spravili výlet loďou po Vltave, prezreli si múzeum Karlovho mosta, Pražský hrad, židovskú štvrť Jozefov a zašli sme na koncert členov Českej filharmónie do pražského Klementína. Svoju účasť na projekte Erasmus+ hodnotím veľmi pozitívne, počas pobytu som získala nové vedomosti a kontakty, načerpala nápady a inšpiráciu do nového školského roku. Rada sa v budúcnosti zapojím opäť a tento kurz rozhodne odporúčam každému učiteľovi, ktorý má chuť hľadať nové spôsoby učenia vhodné do škôl 21. storočia.

ERASMUS LEARNING ACADEMY
Kristína Vachová

Tenerife, alebo aj „Ostrov večnej jari, “ mi tento rok ponúkol skvelý metodický kurz pod názvom Non-Formal Education Teaching Methods and Strategies. Tento kurz zastrešovala Erasmus Learning Academy (ELA).
Už názov kurzu napovedá, že sme sa venovali neformálnym metódam, ktoré možno využiť vo vyučovaní. Išlo teda hlavne o rôzne hry a aktivity, ktoré môžu byť veľmi nápomocné pri učení sa slovnej zásoby, gramatiky, či na precvičovanie konverzácie ako takej. Treba spomenúť aj veľmi využiteľné IKT nástroje, akými boli aplikácie či webstránky na výučbu. Dôkazom toho, že vyučovanie nemusí prebiehať len medzi 4 stenami bolo aj to, že sme istý čas vrámci vyučovania strávili aj na čerstvom vzduchu, či už to bolo v parku plnom krásnej zelene alebo blízko pláže. Príjemnú atmosféru dopĺňali ďalší zúčastnení kurzu, s ktorými nechýbala počas vyučovania zábava.
Bola som ubytovaná v severnej časti ostrova, v hoteli Marquesa v Puerto de la Cruz. Veľkou výhodou bolo to, že vyučovacie hodiny prebiehali priamo v hoteli, vo vyčlenenej miestnosti, čo bolo ideálne. Samozrejme nechýbala prekrásna pláž asi 2 minúty chôdze od hotela.
Kurz prebiehal od pondelka do piatka, no bol čas aj na bližšie spoznávanie ostrova-či už išlo o spoločný výlet pod vrchol Pico de Teide, čo je treťou najvyššou sopkou na svete, či výlet do La Orotava, čo je jedno z najstarších miest Tenerife, či úplne prvé mesto na Kanárskych ostrovoch a zároveň bývalé hlavné mesto-San Cristóbal de La Laguna. Nemožno zabudnúť na El Drago, tzv. tisícročný strom, ktorý je veľkou pýchou Tenerife.
Počas kurzu som spoznala nových ľudí, z rôznych krajín, akými boli Francúzsko, Taliansko, Island, Poľsko, Chorvátsko, Rumunsko a aj Česko.
Ani som sa nenazdala, a celý týždeň ubehol ako voda. Zažila som nezabudnuteľné zážitky, spoznala skvelých ľudí a rozšírila si obzory. Spomienky na kurz mi vždy vyčaria úsmev na tvári.

Sabína Kovarčíková

V dňoch 21. - 26. 8. 2023 som sa zúčastnila učiteľskej mobility v krásnom talianskom meste Florencia a absolvovala som tam 30-hodinový vzdelávací kurz pod názvom We are All Special (Inclusion and Support for Students with Special Needs in and out of the Classroom).
Spolu s mojimi 8 ďalšími spolužiakmi, ktorí pochádzali z Belgicka alebo Španielska a všetci profesionálne pôsobia v oblasti vzdelávania, sme sa každý deň na 5 hodín vrátili späť do školských lavíc a pod vedením skvelej trénerky Maddaleny sme sa venovali problematike inklúzie študentov so špeciálnymi potrebami. Hovorili sme napr. o tom, ako predchádzať emocionálnym výbuchom smerom k preťaženiu žiaka, aké je byť autistom a ako s nimi pracovať, predstavili sme si rôzne praktické techniky a metódy, ktoré uvíta učiteľ akéhokoľvek predmetu, nielen jazyka, ako je to v mojom prípade.
Ak by som mala vyzdvihnúť jeden najdôležitejší moment, myšlienku, ktorú si z kurzu odnášam, je to fakt, že každý z našich študentov v niečom exceluje. Je ale na nás – pedagógoch, aby sme s nimi nadviazali bližší kontakt, aby sme to mohli odhaliť a využiť to v ich prospech a dať im priestor v triede zažiariť ??

Viera Švardová
21.-26.augusta som bola v Taliansku vo Florencii na kurze Erasmus+. Škola sa volala Europass Teacher Academy a kurz bol Classroom Management Solutions for Teachers: New Methodologies, Effective Motivation, Cooperation and Evaluation Strategies.
Pobyt vo Florencii sa mi veľmi páčil, Florencia má krásnu architektúru, múzeá, výstavy, gastronómiu a Toskánsky vidiek má tiež čo ponúknuť. Veľmi sa mi páčilo, že som spoznala učiteľov z rôznych krajín (Španielsko, Francúzsko, Taliansko, Lotyšsko, Rumunsko, Nemecko, Poľsko) a rôznych národností (+Anglicko, Brazília) a dozvedela som sa zaujímavosti o ich školách. Spolupracovali sme na riešení úloh a spoznávali sa prostredníctvom zábavných činností. Zopakovali sme si teóriu metodológie a zlepšili mäkké zručnosti – komunikáciu, aktívne počúvanie, spoluprácu, dávanie spätnej väzby, prevzatie iniciatívy a podobne .... Určite odporúčam každému využiť možnosť mobility, nájsť si kurz, ktorý ho zaujíma a ísť.