ŠKOLA ŠTÚDIUM ZDRUŽENIA DOKUMENTY PREDMETY KONTAKT

Erasmus+ Výlet do Bruselu

V dňoch 27. až 31. marca sme sa piati, spolu s pani profesorkou Michalíkovou, vybrali z projektu Erasmus+ na výlet do Bruselu. Jedným z cieľov tohto výletu bolo naučiť sa niečo nové o Európskej únii, rozšíriť povedomie o jej činnosti či navštíviť európske inštitúcie nachádzajúce sa v hlavnom meste Belgicka. Keďže vycestovalo spolu s nami Slovákmi aj 5 študentov zo Španielska, deň príchodu bol zameraný hlavne na vzájomné spoznanie sa pri spoločnej večeri.
Nasledujúci deň nás čakalo Múzeum európskej histórie, kde sme sa dozvedeli veľa zaujímavých vecí o Európe v priebehu storočí, po čom nás čakal Europarlament, kde sme mali príležitosť vidieť centrum európskeho diania či dokonca nazrieť do rokovacej sály. Po tomto zážitku sme sa stretli s naším europoslancom Vladimírom Bilčíkom, ktorý s nami pri káve prediskutoval naše otázky napríklad o ochrane pred hoaxami. Nasledujúci deň sa stále niesol v európskom duchu, keďže sme dostali možnosť navštíviť jednu z budov Európskej komisie, v ktorej nám jeden z jej členov odprezentoval interaktívnu prezentáciu o jej činnosti, po ktorej nás dokonca čakal kvíz. Zvyšok dňa nám zostal na náš vlastný program, ktorý sme využili na návštevu Atómia - jednej z dominánt Bruselu a ochutnávku legendárnych belgických wafflí a belgických hranoliek.
Predposledný deň sme navštívili Parlamentárium - interaktívne múzeum o Európskej únii a jej inštitúciách, kde sme sa dozvedeli veľa nového a rozšírili si naše vedomosti. Po návšteve Parlamentária sme si dali spoločný obed, kde sme zhodnotili naše zážitky z celého týždňa. Potom sme sa ešte všetci rozutekali navštíviť posledné pamiatky v Bruseli, ktoré sme dovtedy nevideli. Zostávalo tak už len rozlúčiť sa s Bruselom či našimi novými kamarátmi a vycestovať späť domov s nezabudnuteľnými zážitkami a spomienkami, no taktiež s prehĺbeným vzťahom k Európskej únii.

Erasmus+ Holandsko
Erasmus+ umožnil opäť umožnil našim dvanástim žiakom na 8 dní vymeniť svoje domovy a školu na Slovensku za pobyt v hosťovských rodinách v Noordwijkerhout, Holandsko. Počas týchto dní, od 12.4. do 19.4. 2023 si mohli naši žiaci na vlastnej koži vyskúšať život v tejto krajine- každé ráno bicyklovať do školy popri poliach rozkvitnutých tulipánov a narcisov, prechádzať sa pri silnom vetre na pláži, plaviť sa po kanáli v Amsterdame a dávať si čokoládové hobliny na raňajkový toast. Okrem toho spoznali školský systém v inej krajine a našli si nových kamarátov.

Erasmus+- Kanárske ostrovy: Gran Canaria
Päť žiakov s dvomi učiteľmi dostalo v prvý májový týždeň príležitosť spoznať aj najvzdialenejšiu časť Španielska- ostrov Gran Canary, najväčší ostrov sopečného pôvodu Kanárskych ostrovov. Všetci účastníci spoznali históriu a kultúru tejto jedinečnej krajiny, užili si množstvo aktivít v oceáne ale navštívili tiež solárnu elektráreň, kde na základe informácii sprievodcu porovnali spôsoby výroby a spotreby energie a múzeum odhaľujúce históriu ostrova. Srdečnosť miestnych ľudí, pohostinnosť hosťujúcich rodín a priateľskosť všetkých učiteľov patrili medzi najväčšie pozitíva tejto mobility, ktorú sa našej škole podarilo zorganizovať iba vďaka programu Erasmus+.

Erasmus+, Zaragoza, Španielsko 2023
V rámci projektu Erasmus+ nás vietor zavial do slnečného Španielska. Krásne mesto Zaragoza, melodický jazyk a stretnutie s novou kultúrou zažili v dňoch 20.4.2023 - 27.4.2023 študenti z tried II.A, II.B a VI.SXA, ktorí bývali a na chvíľu i študovali v škole vo Villanueva de Gallego. Zúčastnili sa vyučovania na našej partnerskej škole, pracovali v zmiešaných skupinách na hodine angličtiny, dejepisu, praktických cvičení z biológie i na umeleckých predmetoch. Spoznali každodenný život v bežnej španielskej rodine a rozšírili si obzory na exkurziách. Navštívili nádherný prírodný areál v okolí kláštora Monasterio de Piedra, spoznali zámok Aljabrería i históriou dýchajúce mesto Zaragoza. Precvičili si komunikáciu s rovesníkmi v anglickom i v španielskom jazyku a na vlastnej koži zažili rozdiely v našich kultúrach. Získali skúsenosti a zážitky, ktoré formujú a na ktoré sa nezabúda.