späť na hlavnú stránku
PK VÝCHOV
Exkurzia Historická Nitra pre prvé ročníky

V pondelok 15.10.2018 a v stredu 17.10.2018 sa naši prváci zúčastnili exkurzie po stopách histórie Nitry. Odbornosť výkladu nám zabezpečili sprievodcovia z Nisys-u. Triedy I.A, I.B, I.C a Kvinta mali výklad v slovenskom jazyku, pre bilingválnu triedu bol zabezpečený výklad v angličtine.

Prvé historické správy o Nitre sa týkajú hradu, jeho existencia je dokázaná už v 30-tych rokoch 9. storočia. Na jeho území dal knieža Pribina postaviť prvý kresťanský kostolík. Pozývame Vás na prechádzku starým mestom, ktorého cestičky a zákutia dýchajú a žijú slávnou históriou Nitra,je spojená s najstaršími dejinami Slovenska, ktoré sa viažu k príchodu sv. Cyrila a Metoda, a počiatkom kresťanskej kultúry .
Uličkami Horného mesta Nazreli sme do bývalého Františkánskeho kláštora s priľahlým kostolom, popri mocnom Corgoňovi sme prešli historickým Pribinovým námestím a pokorili sme najvýznamnejší z nitrianskych pahorkov - starobylý Nitriansky hrad. Tu nás čakala prehliadka Katedrály sv. Emeráma, výstup na hradnú vežu, prehliadka veľkomoravského valu v kazemate a objavenie biskupského pokladu v Diecéznom múzeu . N záver žiaci spoznali tajomstvá pokladov histórie v Ponitrianskom múzeu (množstvo artefaktov, vykopávok, Moravanskú venušu) Všetky pamiatky, fotografie, poznatky spoločne spracovali do veľkoformátových projektov , ktoré vystavili v triede.

Exkurziu pripravila PK výchov ,p. Kisová a viedla s tímom učiteľov/ p. Turanová, p. Michalíková, p. Solčanská, p. Kelebercová /