GEOGRAFIA
Exkurzia Oponice
Exkurzia do Oponíc sa konala 28. apríla 2017, kde si žiaci III. A a III. B mohli pozrieť Oponický zámok a aj prekrásnu a jedinečnú Apponyiovskú knižnicu. Do fondu knižnice patrí približne 20 000 exemplárov, ktoré si môžu návštevníci pozrieť celoročne. Najstaršia kniha knižnice pochádza z roku 1515 a ide o dielo gréckeho rečníka Isokrata. Nájdu sa tu však aj diela Giordana Bruna, Issaca Newtona, Galilea Galileiho, Michelangela Buonarrotiho či Leonarda da Vinciho.
Po prehliadke knižnice žiaci navštívili etnografické múzeum, ktoré sa nachádza v neďalekom menšom renesančnom kaštieli. Expozícia oboznámila žiakov s rodinou Apponyiových, ich rodokmeňom a najmä Geraldínou Apponyiovou, ktorá sa stala albánskou kráľovnou. Okrem iného tu mohli obdivovať nástenné maľby, lovecké trofeje a historický nábytok. Na prízemí kaštieľa si žiaci obzreli mínomety a pozostatky motorov lietadiel z 2. sv. vojny, historické motocykle, rádiá, hračky, dokonca aj triedne knihy z 1. polovice 20. storočia.