ŠKOLA ŠTÚDIUM ZDRUŽENIA DOKUMENTY PREDMETY KONTAKT
späť na hlavnú stránku
Európsky projekt-Geografia
Školský rok 2022/2023

Plán pracovných činností klubu učiteľov-2.polrok: STIAHNUŤ

Správa o činnosti klubu -Geografia-19.06.2023: STIAHNUŤ

Správa o činnosti klubu -Geografia-12.06.2023: STIAHNUŤ

Správa o činnosti klubu -Geografia-29.05.2023: STIAHNUŤ

Správa o činnosti klubu -Geografia-15.05.2023: STIAHNUŤ

Správa o činnosti klubu -Geografia-17.04.2023: STIAHNUŤ

Správa o činnosti klubu -Geografia-03.04.2023: STIAHNUŤ

Správa o činnosti klubu -Geografia-20.03.2023: STIAHNUŤ

Správa o činnosti klubu -Geografia-06.03.2023: STIAHNUŤ

Správa o činnosti klubu -Geografia-27.02.2023: STIAHNUŤ

Správa o činnosti klubu -Geografia-13.02.2023: STIAHNUŤ

Pedagogický klub

Názov projektovej aktivity: Vzdelávací pobyt Vysoké Tatry 1. blok
Miesto konania: Bachledova dolina – Monkova dolina – zastávka Biely Potok
Dátum konania exkurzie: 09.06.- 11.06.2023
Počet účastníkov: 60 žiakov
3 pedagogickí zamestnanci: Mgr. Podoba, Mgr. Slobodová, Mgr. MaťušováProjekt: Zvýšenie kvality vzdelávania na Gymnáziu, Golianova 68, Nitra využili Tatranskí nadšenci z tretieho ročníka a vyrazili s telocvikármi v termíne 09.06.2023 – 11.06.2023 na vzdelávací pobyt Tatry do daždivých ale i napriek tomu nádherných Belianskych Tatier. Naše merače vlhkosti a teploty prostredia svojimi meraniami kontrolovali výklad sprievodcu v Belianskej jaskyni a následne sme hľadali vysvetlenia pre namerané hodnoty spoločne so zamestnancami SSJ. Podvečerné slniečko nám dávali nádej na vysokohorskú turistiku plánovanú do druhého dňa. Realita však turisticky ladeným študentom povolila výstup maximálne na Tatranskú magistrálu. V jednej ruke buzola a v druhej turistická mapa nám niektorým zachránila zbytočné kilometre, ktoré sme na rázcestiach mohli nadbehnúť. Únava išla bokom, pretože nádherné výhľady a pomoc turistických palíc nás hnali vpred (a ešte keď vidíte tie čísla na krokomeroch a pulzomeroch sa bojíte zastaviť) . Keďže počasie nás vytrápilo do posledných okamžikov, museli sme zmeniť plány aj tretieho dňa. Bachledova dolina je krásna aj so svojimi atrakciami, ale mraky zakryli všetko čo sa dalo a preto viac vizuálnych zážitkov si odnášame z Tricklandie v Starom Smokovci a z Poliankova v Tatranskej Polianke. Síce daždivý ale aj tak úžasný víkend - s úžasnými ľuďmi - v úžasnom prostredí – s úžasným programom.
Názov projektovej aktivity: Vzdelávací pobyt Vysoké Tatry 2. blok
Miesto konania: Tatranská Lomnica – Starý Smokovec
Dátum konania exkurzie: 02.06.- 04.06.2023
Počet účastníkov: 60 žiakov
3 pedagogickí zamestnanci: Mgr. Podoba, Mgr. Slobodová, Mgr. Žilka

Vďaka projektu Zvýšenie kvality vzdelávania na Gymnáziu Golianova sme mali možnosť zúčastniť sa trojdňovej exkurzie (02.06.-04.06.2023) vo Vysokých Tatrách, kde sme mali možnosť vychutnať si ako prírodné, tak aj komerčné krásy našich veľhôr. Ako prvé sme navštívili Múzeum TANAPU, kde sme sa dozvedeli viac o našom najstaršom národnom parku. Po absolvovaní prehliadky múzea sme si, niektorí viac, iní menej, vychutnali prehliadku Expozície Tatranskej prírody, kde sme obdivovali vysokohorskú flóru. V sobotu sme sa lanovkou presunuli na Skalnaté pleso, odkiaľ sme sa za pomoci máp a buzoly (ako aj červenej turistickej značky - našej istoty) presunuli na Hrebienok. Naša trasa sa opierala o orientačné body v podobe horských chát-Skalnatej, Zamkovského, Reinerovej a Bilíkovej. Keďže práca s mapou sa ukázala ako zložitejšia než sme predpokladali, nie všetci poctili svojou prítomnosťou každú z horských chát. Všetci sme sa ale stretli na Hrebienku, odkiaľ sme sa lanovkou zviezli do Starého Smokovca. Počasie nám prialo a od rána do večera sme si užívali krásne výhľady. V deň odchodu sme si spravili zábavné fotky v Tricklandii a pozreli sme si krásne fotky a obrazy v digitálnej galérii Poliankovo. Späť do východiskového bodu, Gymnázia Golianova, sme dorazili v nedeľu večer v pôvodnom stave aj počte, plní nových zážitkov, oddýchnutí a desiaci sa pondelku.
Názov projektovej aktivity: Vzdelávací pobyt Vysoké Tatry 3. blok
Miesto konania: Ružomberok - Zuberec
Dátum konania exkurzie: 23.06.- 25.06.2023
Počet účastníkov: 60 žiakov
3 pedagogickí zamestnanci: Mgr. Podoba, Mgr. Slobodová, Mgr. Juráková

Posledný 3. blok vzdelávacích pobytov Tatry v rámci projektu: Zvýšenie kvality vzdelávania na Gymnáziu, Golianova 68, Nitra nás doviedol do Západných Tatier. Termín 23.06. – 25.06.2023 bol venovaný Zubercu a regiónu Oravy, ktorý poznávali žiaci II.SA a III.TA. Múzeum oravskej dediny v Zuberci akurát žilo remeselníckym dňom a šikovní remeselníci riešili rébus ako uchrániť svoje výrobky pred krúpami, ktoré nás v pravidelných intervaloch bili. V Brestovskej jaskyni nám rozdali prilby, ktoré nás po ukončení prehliadky ochránili pred ľadovcovou sprchou. Večerný príchod na hotel Tatrawest bol už sprevádzaným slnkom a tak sme stihli krásnu prechádzku po Zuberci spojenú so vzdelávaním a s vedomostným kvízom v prírode. Zážitok na celý život nám zabezpečila sobotná túra na Roháčsky vodopád a Tatljakovu chatu. Roháčske plesá boli nad naše sily, pretože sme v praxi zažili čo znamená premoknúť na nitku. A keď povieme, že kompletne, tak kompletne a ešte viac. Po presušení na hoteli sme zavŕšili deň plavbou po Oravskej priehrade, niektorí v požičaných veciach (pretože keď povieme, že kompletne, tak kompletne a ešte viac). Nedeľná cesta domov už konečne pod dohľadom krásneho slnečného počasia bola spojená s peknými pltníkmi na rieke Orava ako i so zaujímavými príbehmi a expozíciami Oravského hradu. Ďakujeme za super zážitky zo Západných Tatier a regiónu Orava.
Názov projektovej aktivity: Geografická exkurzia 1 (1-dňová exkurzia)
Miesto konania: Jelenec hrad Gýmeš
Dátum konania exkurzie: 19.05.2023
Počet účastníkov: 30 žiakov
2 pedagogickí zamestnanci: Mgr. Dana Slobodová, Mgr. Barbora Zmeková


Výber žiakov z nižšieho stupňa nášho Golianka sa 19.05.2023 vydal na geografické bádanie v pohorí Tríbeč za poznaním hradu Gýmeš. Východiskový bod obec Jelenec (maď. Gymes) konkrétne kemp pri rybníkoch nás nasmeroval na správnu trasu a my sme sa pustili do spoznávania rastlinstva, živočíšstva v mikroregióne s cieľom na hrade Gýmeš, ktorý je obklopený chránenou gaštanicou. Počasie prialo, atmosféra pohodová, hodnotenie 1. Ďakujeme
Názov projektovej aktivity: Geografická exkurzia 2 (1-dňová exkurzia)
Miesto konania: Zubria obora /Hosťovce
Dátum konania exkurzie: 12.05.2023
Počet účastníkov: 30 žiakov
2 pedagogickí zamestnanci: Mgr. Dana Slobodová, Mgr. Barbora Zmeková


Tentokrát mali možnosť obzrieť si zrúcaninu hradu Hrušov, o ktorého rekonštrukciu sa už od r. 2004 stará občianske združenie Leustach, ktoré významnou mierou prispelo k jeho konzervácii a stabilizácii. Aj keď o vzniku hradu nie sú presné záznamy, predpokladá sa, že staviteľmi hradu boli Čákovci a jeho hlavnou funkciou bolo stráženie obchodnej cesty spájajúcej Požitavie s Ponitrím. Na lúke pod hradom si mohli žiaci opekať prinesené dobroty a zahrať sa rôzne športové hry. Následne zažili kŕmenie zubra hrivnatého v zubrej zvernici pri obci Lovce. Dozvedeli sa množstvo informácii o chove tohto vzácneho živočíšneho druhu. Vidieť tohto najväčšieho európskeho cicavca - "bratranca" amerického bizóna bol naozaj veľký zážitok.
Názov projektovej aktivity: Geografická exkurzia 3 (1-dňová exkurzia)
Miesto konania: Topoľčianky (Topoľčiansky zámok a Národný žrebčín)
Dátum konania exkurzie: 22.04.2023

Počet účastníkov: 30 žiakov 2 pedagogickí zamestnanci: Mgr. Dana Slobodová, Mgr. Barbora Zmeková
Vďaka podpore z Európskeho sociálneho fondu v rámci Operačného programu Ľudské zdroje sa v sobotu 22.04.2023 žiaci I.PA a III.TA zúčastnili 2. časti projektu „Zvýšenie kvality vzdelávania na Gymnáziu Golianova 68 v Nitre“.
Hlavnou zastávkou bol klasicistický kaštieľ v Topoľčiankach, vytvárajúci južné krídlo historického objektu staršieho zámku. V roku 1970 bol kaštieľ vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku a naši žiaci absolvovali prehliadku múzea so zachovalým dobovým interiérom, zámockou knižnicou, zbierkami keramiky a porcelánu a napokon im sprievodkyňa ukázala aj zámockú kaplnku. Počas prehliadky mnohí prejavili skvelé vedomosti z našej histórie a vedeli odpovedať na otázky o rode Habsburgovcov alebo ohľadom prvého prezidenta Československej republiky - T. G. Masaryka, ktorý si zámok zvolil za svoje letné sídlo.
Posledné kroky výletu smerovali do Národného žrebčínu v Topoľčiankach, ktorý svojim významom patrí medzi dôležité európske šľachtiteľské a chovateľské centrá ušľachtilých teplokrvných koní. Žrebčín bol založený v roku 1921 a zameriava sa na chov shagya – arabského, arabského plnokrvného, lipicianského, huculského a športového koňa. Jedinečnosť Národného žrebčína spočíva v tom, že mimo Topoľčianok nie je v Európe zariadenie, v ktorom by sa chovalo päť plemien koní. Aj keď všetky kone boli nádherné, najväčšiu pozornosť si „ukradol“ lipician, ktorého dostala do daru počas svojej návštevy Slovenskej republiky v r. 2008 kráľovná Alžbeta II.
Na záver môžeme skonštatovať, že sme všetci spoločne strávili krásnu sobotu v príjemnom kolektíve, na krásnych miestach a dozvedeli sme sa mnoho nových informácií.Názov projektovej aktivity: Geografická exkurzia 4 (1-dňová exkurzia)
Miesto konania: Oponice – (Apponyiovská knižnica a Apponyiho poľovnícke múzeum)
Dátum konania exkurzie: 01.04.2023

Počet účastníkov: 30 žiakov 2 pedagogickí zamestnanci: Mgr. Dana Slobodová, Mgr. Barbora Zmeková

V sobotu 1.4.2023 sa žiaci I.PA a III.TA zúčastnili projektu „Zvýšenie kvality vzdelávania na Gymnáziu Golianova 68 v Nitre“, realizovaného vďaka podpore z Európskeho sociálneho fondu v rámci Operačného programu Ľudské zdroje.
Cieľom projektu realizovaného PK geografie je spoznávanie nášho mikroregiónu. Žiaci mali možnosť oboznámiť sa z históriou obce Oponice, jej kultúrnymi pamiatkami, ako aj prírodnými krásami.
V Malom kaštieli z prelomu 16. a 17. storočia, kde sa nachádza Apponyiho múzeum, si žiaci obzreli množstvo poľovníckych trofejí, trosky lietadiel, ktoré boli nájdené v pohorí Tríbeč, ako aj lodné kufre patriace Američanovi Thomasovi Cardézovi, ktorý sa preslávil plavbou na Titanicu. Veľká časť expozície je venovaná rodine Apponyiovcov, ich rodokmeňu, historickým fotografiám a listom, ktoré sa zachovali alebo ktoré múzeu napísala priamo Geraldine Apponyi koncom 90. rokov minulého storočia. Časť expozície približovala život v 20. storočí – hračky, elektroniku, dopravné prostriedky, ale aj triednu knihu z roku 1929.
Postupne všetci vyhladli a preto s radosťou privítali možnosť opiecť si klobásky, špekáčiky, slaninku ale aj marshmallow a trochu sa vyblázniť pri ohníčku.
Nasledovala prehliadka jednej z najznámejších knižníc na Slovenku – Apponyiovskej knižnice, pôvodne založenej okolo roku 1770. Po roku 1948 bola zničená komunistami, v rokoch 2007-2011 opätovne zrekonštruovaná spolu s kaštieľom a dnes patrí medzi najkrajšie historické interiéry Slovenska. V knižnici mohli žiaci vidieť vzácne diela z obdobia rokov 1515 – 1940, napr. od Macchiavelliho, Petrarcu, G. Bruna, Galileiho, Da Vinciho Dumasa, Balzaca či Newtona.
Záver výletu bol zavŕšený výstupom na zrúcaninu hradu Oponice, ktorý k obci neodmysliteľne patrí. Aj keď sa za prvých vlastníkov hradu považujú Čákovci, jeho história je samozrejme spojená aj s rodom Apponyi o ktorom sa žiaci v tento deň dozvedeli veľa nových informácií.

Plán pracovných činností klubu učiteľov-1.polrok: STIAHNUŤ

Správa o činnosti klubu -Geografia-23.01.2023: STIAHNUŤ

Správa o činnosti klubu -Geografia-16.01.2023: STIAHNUŤ

Správa o činnosti klubu -Geografia-19.12.2022: STIAHNUŤ

Správa o činnosti klubu -Geografia-05.12.2022: STIAHNUŤ

Správa o činnosti klubu -Geografia-21.11.2022: STIAHNUŤ

Správa o činnosti klubu -Geografia-07.11.2022: STIAHNUŤ

Správa o činnosti klubu -Geografia-24.10.2022: STIAHNUŤ

Správa o činnosti klubu -Geografia-10.10.2022: STIAHNUŤ

Správa o činnosti klubu -Geografia-26.09.2022: STIAHNUŤ

Správa o činnosti klubu -Geografia-19.09.2022: STIAHNUŤ


Školský rok 2021/2022

Plán pracovných činností klubu učiteľov-2.polrok: STIAHNUŤ

Správa o činnosti klubu -Geografia-23.06.2022: STIAHNUŤ

Správa o činnosti klubu -Geografia-10.06.2022: STIAHNUŤ

Správa o činnosti klubu -Geografia-30.05.2022: STIAHNUŤ

Správa o činnosti klubu -Geografia-05.05.2022: STIAHNUŤ

Správa o činnosti klubu -Geografia-21.04.2022: STIAHNUŤ

Správa o činnosti klubu -Geografia-07.04.2022: STIAHNUŤ

Správa o činnosti klubu -Geografia-24.03.2022: STIAHNUŤ

Správa o činnosti klubu -Geografia-10.03.2022: STIAHNUŤ

Správa o činnosti klubu -Geografia-17.02.2022: STIAHNUŤ

Správa o činnosti klubu -Geografia-03.02.2022: STIAHNUŤ


Plán pracovných činností klubu učiteľov-1.polrok: STIAHNUŤ

Správa o činnosti klubu -Geografia-31.01.2022: STIAHNUŤ

Správa o činnosti klubu -Geografia-18.01.2022: STIAHNUŤ

Správa o činnosti klubu -Geografia-08.12.2021: STIAHNUŤ

Správa o činnosti klubu -Geografia-30.11.2021: STIAHNUŤ

Správa o činnosti klubu -Geografia-02.11.2021: STIAHNUŤ

Správa o činnosti klubu -Geografia-26.10.2021: STIAHNUŤ

Správa o činnosti klubu -Geografia-12.10.2021: STIAHNUŤ

Správa o činnosti klubu -Geografia-28.09.2021: STIAHNUŤ

Správa o činnosti klubu -Geografia-14.09.2021: STIAHNUŤ


Školský rok 2020/2021

Plán pracovných činností klubu učiteľov-2.polrok: STIAHNUŤ

Správa o činnosti klubu -Geografia-17.06.2021: STIAHNUŤ

Správa o činnosti klubu -Geografia-10.06.2021: STIAHNUŤ

Správa o činnosti klubu -Geografia-27.05.2021: STIAHNUŤ

Správa o činnosti klubu -Geografia-13.05.2021: STIAHNUŤ


Plán pracovných činností klubu učiteľov-1.polrok: STIAHNUŤ

Správa o činnosti klubu -Geografia-17.12.2020: STIAHNUŤ

Správa o činnosti klubu -Geografia-3.12.2020: STIAHNUŤ

Správa o činnosti klubu -Geografia-19.11.2020: STIAHNUŤ

Správa o činnosti klubu -Geografia-22.10.2020: STIAHNUŤ

Správa o činnosti klubu -Geografia-24.09.2020: STIAHNUŤ

Správa o činnosti klubu -Geografia-17.09.2020: STIAHNUŤ


Školský rok 2019/2020

Plán pracovných činností klubu učiteľov-2.polrok: STIAHNUŤ

Správa o činnosti klubu -Geografia-12.03.2020: STIAHNUŤ

Správa o činnosti klubu -Geografia-13.02.2020: STIAHNUŤPlán pracovných činností klubu učiteľov-1.polrok: STIAHNUŤ

Správa o činnosti klubu -Geografia-30.01.2020: STIAHNUŤ

Správa o činnosti klubu -Geografia-09.01.2020: STIAHNUŤ

Správa o činnosti klubu -Geografia-12.12.2019: STIAHNUŤ

Správa o činnosti klubu -Geografia-21.11.2019: STIAHNUŤ

Správa o činnosti klubu -Geografia-24.10.2019: STIAHNUŤ

Pedagogický klub Geografie