ŠPANIELSKY JAZYK
Odborná exkurzia Španielsko

V dňoch od 11. do 18.9.2015 sa žiaci nášho gymnázia zúčastnili odbornej exkurzie do Španielska, kde mali možnosť poznávať kultúru a históriu tejto krásnej krajiny a taktiež otestovať svoje jazykové znalosti.
Hlavným cieľom našej odbornej exkurzie bolo poznávanie miest ako sú Barcelona, Nice, Monaco. Prvou zastávkou sa stalo Monaco, ktoré je považované za domov pre mnohé významné svetové celebrity. Zaujímavé je, že Monako je súčasne štát aj obec (mesto).Táto krajina je bankovým rajom a bankovníctvo sa stalo základom hospodárstva. Cestovný ruch je založený aj na slávnom kasíne v Monte Carlo.
Milovníci umenia si prišli na svoje pri návšteve mesta Figueres, v ktorom sa nachádza Dalího múzeum. Už samotná budova múzea vyzerá veľmi zaujímavo. Na streche ružového hradu, najsurrealistickej stavby sveta, sa striedajú ako ozdoby vajíčka a sošky pripomínajúce filmového Oscara. Dalího tvorba žiakov oslovila prostredníctvom špecifických kompozícií, v ktorých spájal rôznorodé, navzájom nijak nesúvisiace predmety.
V ďalších dňoch si žiaci vychutnávali atmosféru druhého najväčšieho mesta Španielska Barcelony. Barcelona je hlavné mesto Katalánska a zároveň je dôležitým priemyselným centrom severovýchodného Španielska a vôbec najväčším obchodným a priemyselným centrom celého Španielska. K dominantám mesta patrí nepochybne bulvár Ramblas (Las Ramblas), ktorý tvorí srdce Barcelony. Je nepochybne najživším miestom mesta, o čom sa presvedčili aj žiaci. Toto mesto je známe plejádou originálnych architektonických stavieb A. Gaudího a jeho súčasníkov. Žiaci mali možnosť navštíviť najznámejší Gaudího chrám Sagrada Familia, symbol mesta. V parku Guell, odkiaľ je takisto pekný výhľad, sa nachádza múzeum Gaudího a veľa architektonických zaujímavostí.
Exkurzia bola zakončená návštevou významného turistického strediska juhovýchodného pobrežia, francúzskeho mesta Nice. Slávna je hlavne Promenáda Anjelov v tvare palmy, ktorá lemuje pobrežie. Je to obľúbené miesto na prechádzky. Promenáda mesta ponúka nezabudnuteľný pohľad na krásne azúrové pobrežie. Nachádza sa tu veľa drahých obchodov, hotelov, reštaurácii a umeleckých galérii, medzi iným aj palácový hotel Negresco. Severne od Starého mesta sa nachádza majestátne námestie Massena, ktoré je centrom mesta.