ŠPANIELSKY JAZYK
Pozdrav zo Španielska
Ahojte!
Som Kati Vojteková, študentka nášho gymnázia a momentálne študujem v Španielsku prostredníctvom programu Erasmus+. Porozprávam Vám o mojom prvom mesiaci a pol v tejto krásnej krajne, ktorá ponúka omnoho viac než to, čo je nám o nej bežne známe, ako napríklad dovolenky, veľa Slnka a býčie zápasy.
Kapitola 1: Alcoi

V meste Alcoi som strávila február, teda prvý mesiac môjho pobytu. Je to mestečko v Comunidad Valenciana obklopené horami a celkovo sa nachádza v krásnom prostredí.
S mojou prvou host rodinou som si sadla až neuveriteľne dobre. Jej členovia sú otec José, mama Nuria a moja sestra Abril, ktorá je len o rok mladšia a veľmi mi pomohla najmä v mojich prvých týždňoch. Chodili sme na veľa spoločných túr po okolitých horách, veľa sme sa rozprávali, cez víkendy sme sa šli pozrieť aj do okolitých miest ako napríklad Altea alebo Benidorm a stretávali sme sa aj so širšou rodinou. Zdieľame spoločnú vášeň pre hudbu, seriály a odkedy ma táto rodina pozná, aj pre slovenské sladkosti.
Moja škola v Alcoi, IES Pare Vitória, bola náročná aj napriek tomu, že po španielsky som už vtedy hovorila plynule a bez výraznejších ťažkostí, pretože veľká väčšina predmetov bola v jazyku valenciano, ďalšom oficiálnom jazyku tejto oblasti a taktiež mladí ľudia hovorili medzi sebou v tomto jazyku, čo mi značne sťažilo hľadanie si kamarátov. Po dvoch týždňoch, keď som si zvykla na tento jazyk a už som rozumela aj učiteľom, aj spolužiakom, to bolo ľahšie. Študujem v Bachillerato 1 prírodné vedy, čo je prvý z dvoch rokov prípravy na univerzitu a v Španielsku nie je povinný. Myslím si, že je to omnoho ťažšie ako na Slovensku a väčšina ľudí tu školu berie vážne.
Jedlo bolo úplne skvelé, keďže José je výborný kuchár. Ochutnala som tradičnú paellu, arroz al horno a koláč ensallimada.
Kamaráti v Alcoi sú super a boli aj sú pre mňa veľkou oporou. Skamarátila som sa aj s ďalšími výmennými študentmi, s Josefinou z Argentíny a s Albertom z Talianska.

Kapitola 2: Castellón de la plana
So školou v Alcoi sa vyskytol problém, takže mi AFS muselo hľadať novú školu. Škola, čo sa našla, je pomerne ďaleko od Alcoi, tak som musela zmeniť aj rodinu. Momentálne bývam v centre mesta Castellón de la plana, taktiež v Comunidad Valenciana. Castellón je väčší než Alcoi a má trikrát toľko obyvateľov. Aj keď som tu len 2 a pol týždňa, musím povedať, že toto mesto som si zamilovala.
Moju druhú španielsku rodinu tvorí mama Carme, ktorej všetci hovoríme Carmeta, otec Dani, brat Eloy(11 rokov) a druhý braček Jaume(práve oslávil 2 roky). Spolu robíme veľa vecí, rozprávame sa, čítame veľa kníh, varíme spolu a moji bratia vždy vymyslia nejakú novú zábavnú hru. Okrem nás v našom byte býva aj mačka Poe, ktorá je na mačku naozaj nepriateľská a večne sme všetci vďaka nej poškriabaní. :D
Na školu v Castellone, IES El Caminás, si ešte zvykám, keďže som tu ešte len necelé tri týždne. Nie je badať skoro žiadny rozdiel oproti mojej škole v Alcoi, opäť som v Bachillerato 1 prírodné vedy a budem pokračovať v štúdiu až do konca tohto semestra. Čo mi tu situáciu značne uľahčuje, je fakt, že sa tu hovorí po španielsky omnoho viac a tak mám príležitosť sa v tomto jazyku zlepšovať.
Mladí ľudia z tohto mesta sú naozaj otvorení a priateľskí, takže som nemala problém si nájsť kamarátov. Okrem mojich kamošiek zo školy som sa spoznala aj s AFS študentkou z Lotyšska, Martou, s ktorou si rozumieme. Tento týždeň sa do školy nechodí, pretože v Castellone máme oslavy sv. Magdalény, ktoré trvajú 9 dní a oslavuje sa založenie mesta. Sú to oslavy spojené s veľa tradíciami, medzi inými aj výstup do kaplnky tejto svätice, ktorý som celý absolvovala. Inak trávime čas s rodinou v spoločnom domčeku, ktorý má názov colla alebo chodím v noci na diskotéku s kamarátkami.

Na záver
Za tento krátky čas, čo žijem v Španielsku, musím povedať, že som toho zažila naozaj veľa. Taktiež si myslím, že už teraz som sa stala sebavedomejšou a silnejšou osobou, ktorá sa naučila riešiť problémy, s ktorými by sa inak nestretla. Vďaka Erasmu som sa tiež naučila nový jazyk a spoznávam inú kultúru, ktorá je podľa mňa krásna. Teším sa na ďalšie mesiace, čo ma tu čakajú a na všetky zážitky, ktoré budem mať možnosť zažiť.
Hasta pronto,
Kati