OBČIANSKA NÁUKA
Maturanti v NR SR a NBS

Prezentácia:STIAHNUT

Tradične pod vedením pani profesorky Krištofičinovej, sa žiaci maturitného ročníka zúčastňujú na exkurzii v Národnej rade Slovenskej republiky v Bratislave. Ani tento rok nebol výnimkou a 11. februára 2015 sme okrem parlamentu navštívili aj Národnú banku Slovenska (NBS). Pedagogický dozor nám robili pani profesorky Stanková, Turanová a Kisová.

Naša exkurzia do Bratislavy začala návštevou NBS. Prezreli sme si výstavu, o čom inom ako o peniazoch. Oboznámili sme sa s históriou našej meny- od biatekov až po eurá, zaspomínali sme si na staré slovenské koruny, naučili rozpoznávať falošné bankovky od tých pravých, prezreli sme si pôvodné návrhy eurobankoviek, rozprávali sme sa aj o histórii Európskej únie a o vstupe SR do EÚ- mnoho faktov sme však už vedeli z hodín dejepisu a NOS-ky. Na záver sme si mohli aj sami vyraziť malé centové mince – no s logom Národnej banky Slovenska. Ten očakávanejší bod programu bola určite návšteva nášho národného parlamentu- Národnej rady SR, ktorá sídli v Bratislave. Hneď pri vstupe do budovy sme prešli aj bezpečnostnou kontrolou, podobnou tej letiskovej. Nasledovala prehliadka budovy, kde nám pani sprievodkyňa porozprávala mnohé historické súvislosti ohľadom Národnej rady a tiež o vzniku štátnych symbolov. Konečne sme sa však dostali aj na balkón pre verejnosť - priamo do rokovacej sály parlamentu. Práve streda 11. február bol rokovací deň parlamentu. Poslanci sa mali zaoberať novelou živnostenského zákona a na žiadosť prezidenta Kisku, rokovať o tom, či by mal prezident v Slovenskej republike navrhovať zákony. Z balkóna sme sa priamo na zasadnutie mohli pozerať a boli sme aj špeciálne privítaní predsedom parlamentu pánom Petrom Pellegrinim. Naše očakávanie však naši poslanci vôbec nenaplnili. Zo 150-tich poslancov bolo v rokovacej sále asi 20 - z toho traja mali medzi sebou živú diskusiu, jeden si v strede zasadnutia odišiel, ďalší si vybavoval priamo v miestnosti telefonát - a to všetko počas prejavu svojej kolegyne. Skrátka, pripadalo nám to ako jeden „veľký holubník“. Neskôr sme mali besedu s najmladším poslancom parlamentu – Andrejom Kolesíkom z politickej strany Smer. Ten sa nám samozrejme snažil vysvetliť, prečo poslanci nesedia v deň rokovania na svojich kreslách. Statočne sme ho však bombardovali svojimi otázkami. Je super, že sme mali možnosť na túto exkurziu ísť a niečo také vidieť. Určite to každému z nás rozšírilo obzory a spravili sme si názor podľa seba. Ja ešte veľmi dobre pouvažujem, komu dám svoj hlas v parlamentných voľbách 2016.

Linda Ristemiová